Somatic Experiencing® to skuteczna psychofizjologiczna metoda leczenia objawów traumy i łagodzenia chronicznego stresu. Jest ona dziełem życia dra Petera A. Levine'a, które powstało dzięki jego ponad 45-letniemu doświadczeniu klinicznemu oraz licznym multidyscyplinarnym badaniom z zakresu fizjologii, psychologii, etologii, biologii i neurologii. Podejście SE związane jest z uwalnianiem traumatycznego wstrząsu, co stanowi klucz do przekształcenia PTSD, ran emocjonalnych i urazów psychicznych z wczesnego dzieciństwa. W Polsce metoda znana jest dzięki książkom Petera Levine'a "Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy", "Uleczyć traumę", "Głos wnętrza", "Uwolnić się od bólu", "Trauma i pamięć", a także dzięki działalności popularyzatorskiej osób, które zajmują się terapią w tym nurcie.

Brainspotting jest terapią, która czerpie z najnowszych osiągnięć neuronauki i wykorzystuje naturalne zdolności mózgu do samoleczenia i samoreorganizacji. W ostatnich latach rozwój neuronauki przyczynił się do lepszego zrozumienia wpływu traumy na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, a także pozwolił zidentyfikować skuteczne sposoby jej leczenia. Aby doświadczenie traumy mogło zostać w pełni przepracowane i zintegrowane, w procesie leczenia będziemy musieli zaangażować ciało i zastosować metody stymulujące procesy podkorowe w mózgu, które bezpośrednio odpowiedzialne są za automatyczne reakcje w ciele i symptomy traumy. Brainspotting jest niezwykle precyzyjnym neurobiologicznym narzędziem, dzięki któremu możemy zlokalizować, przetworzyć i uwolnić pamięć przykrych doświadczeń, które często pozostają poza zasięgiem świadomości.

Wykorzystuję wiedzę i doświadczenie zdobyte na szkoleniu z Yuri Zelez – amerykańskim psychologiem z ponad 30–letnim doświadczeniem pracy terapeutycznej. Praktykiem SE. Yuri Zelez to absolwent jednej z pierwszych grup szkoleniowych w USA, uczeń Petera Levine'a. Figuruje na amerykańskiej liście terapeutów i superwizorów SE. Jest twórcą autorskiej metody pracy z ciałem obejmującej różne wymiary ludzkiej natury, fizjologiczne i psychologiczne funkcjonowanie człowieka oraz skutki traumy szokowej i rozwojowej Yuri Zelez zaprasza na swoje warsztaty osoby zainteresowane włączeniem ciała do pracy terapeutycznej, specjalistów pracujących z traumą, psychologów, lekarzy, rehabilitantów, pracowników socjalnych, a także rodziców chcących wspierać dzieci w procesie rozwoju i radzenia sobie z trudnościami. Tematy które jesteśmy w stanie renegocjować podczas pracy tą metodą często wykraczają poza możliwośc werbalizacji przez osobę doświadczoną traumą z powodu zbyt młodego wieku (traumy wczesne lub prenatalne) lub z powodu skali w jakiej zostały doświadczone. Praca z ciałem dotykiem umożliwia skontaktowanie z traumą zapamiętaną na głębokim, nieświadomym poziomie.

Ustawienia hellingerowskie – zwane też ustawieniami systemowymi lub konstelacjami rodzinnymi – są metodą transformacji istotnych tematów osobistych oraz systemowych. Pozwalają rozpoznać źródło problemu na głębokim poziomie, zrozumieć dynamikę danej sprawy, a także zrobić istotny krok w kierunku optymalnej zmiany. Proces ustawienia przywraca harmonię w naszej kondycji psychiczno- cielesnej oraz w naszych relacjach z innymi ludźmi. Podstawowym założeniem koncepcji ustawień jest systemowe spojrzenie na dany temat w aspekcie współzależności oraz wzajemnego rezonansu pomiędzy członkami danego systemu: rodziny, grupy osób czy firmy lub organizacji. Kontekst współoddziaływania systemowego można także rozpoznać w wewnętrznych aspektach osoby. Przejawiają się one poprzez tendencje danego człowieka, jego działania, objawy a nawet funkcjonowanie na poziomie somatycznym. Twórcą koncepcji ustawień systemowych jest niemiecki terapeuta i filozof Bert Hellinger.

Teoria poliwagalna to rewolucja w terapii. Stephen Porges wyjaśnia przejrzyście, jak to, co dzieje się w naszym ciele, wpływa na nasze zachowanie i zdolność do relacji z innymi ludźmi. Twórca zaprezentowanej w 1994 roku teorii poliwagalnej, łączączy ewolucję autonomicznego układu nerwowego ssaków z zachowaniem społecznym i podkreśla rolę stanu fizjologicznego w problemach z zachowaniem i zaburzeniach psychiatrycznych. Teoria poliwagalna jest dzisiaj podstawą innowacyjnych form terapii uwzględniających mechanizmy fizjologiczne leżące u podstaw symptomów obserwowanych w wielu zaburzeniach psychicznych, fizycznych i behawioralnych. W 2018 roku prof. Porges został laureatem nagrody Pioneer Award przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychoterapii Somatycznej (United States Association for Body Psychotherapy). Opublikował ponad dwieście pięćdziesiąt recenzowanych artykułów naukowych z takich dziedzin, jak anestezjologia, inżynieria biomedyczna, fizjologia wysiłku fizycznego, neurologia, psychiatria, psychologia oraz badanie i terapia uzależnień. © 2023 Barbara Andrusikiewicz-Korenfeld. Przestrzeń Terapii i Rozwoju Osobistego Somatic Experiencing® Brainspotting Ustawienia systemowe Kursy i warsztaty rozwojowe | Kraków Strona utworzona za pomocą usługi Webnode Ta strona została utworzona w kreatorze Webnode. Stwórz swoją własną darmową stro

Podczas pracy koncentruję się na neuroafektywnych metodach pracy. Odnoszą się one ściśle do tego co się dzieje w naszych ciałach oraz do tego, w jaki sposób nasze układy nerwowe radzą sobie w skomplikowanych stanach napięcia emocjonalnego. Wybrane przeze mnie metody pracy bardzo mocno seleckjonowałam i w efekcie wszystkie, które stosuję opierają się na poszukiwaniu poprawy poprzez skontaktowanie się z tym, co odbywa się w nas z poziomu ciała, odczuwania czy nawet pojawiającego się nagle lub istniejącego od zawsze napięcia. Renegocjacja tego, co wpływa na nas negatywnie lub blokuje, odbywa się za pomocą bardzo subtelnych działań, które podczas sesji terapeutycznej umożliwiają nawiązanie połączenia pomiędzy świadomością a reakcjami ciała przychodzącymi podczas bardzo delikatnego procesu podążania za odczuciami, jakie w nim, w kontekście konkretnego tematu/obrazu, odnajdujemy. Całość spotkania jest delikatnie prowadzonym, głębokim procesem w jakim osoba pracująca podąża w swojej wewnętrznej wędrówce. Nasze spotkanie trwa godzinę zegarową (60 min) W tym sesja to około 50 minut bardzo intensywnej pracy. Pozostały czas przeznaczony jest na domknięcie spotkania.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

SPRAWDŹ WOLNE TERMINY W KALENDARZU